polski / english

Strona zespołu na Facebooku

THE SAINTBOX 

GABA KULKA  teksty / głos / fortepian / ukulele

OLO WALICKI  pomysł / muzyka / kontrabas / gitara basowa / głos

MACIEK SZUPICA  obiekt video / laptop / głos

 

premiera albumu 19 marca 2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Saintbox powstało z inicjatywy kompozytora i kontrabasisty Ola Walickiego, który w 2010 roku zaprosił do współpracy Maćka Szupicę (odpowiedzialnego za warstwę wizualną), oraz Gabę Kulkę (głos, tekst, instrumenty drobne i klawisze). Trzymając się szeroko pojętego tematu duchowości i rytuału, stworzyli wspólnie materiał, który swoją sceniczną premierę miał podczas festiwalu Jazz Jantar w Gdańsku, w listopadzie 2010r. Saintbox narodził się jako multimedialny spektakl, w którym elementy pozamuzyczne – wizualne i scenograficzne – odgrywają równie ważną rolę jak jego zawartość dźwiękowa. Debiut został bardzo ciepło przyjęty: „Zespół the Saintbox jest bardzo nowatorskim, zaskakującym projektem. Już od początku wczorajszego koncertu widać było, że będzie on inny niż wszystkie dotychczas nam znane występy.”* „Zanurzone trochę w muzyce folkowej a trochę w improwizowanej, kompozycje Walickiego brzmią tajemniczo i misternie jak na sakralne inspiracje przystało. Do nich obrazy i wizualizacje dodaje Szupica, dzięki czemu otrzymujemy muzyczny rytuał…”** pomimo yassowych korzeni kompozytora Ola Walickiego, muzyka the Saintbox przypomina bardziej formą i nastrojem ścieżkę dźwiękową do onirycznego filmu, nawiązującą do muzyki klasycznej, eklektycznego jazzu z lat siedemdziesiątych, rocka i folku. Miejscami mroczną i niepokojącą, kiedy indziej liryczną, momentami żartobliwą. Teksty w interpretacji Gaby Kulki, śpiewane po angielsku, francusku, niemiecku i po łacinie – budują mini wieżę Babel pośród tej muzyki.

 

 

Niezależnie od występów na żywo (między innymi na festiwalu Enter Leszka Możdżera, w czerwcu 2011r., oraz na festiwalu filmów krótkometrażowych Żubroffka w Białymstoku), zespół poświęcił miniony rok na zarejestrowanie płyty z rozszerzonym nieco materiałem – gościnnie w nagraniach wziął udział Macio Moretti oraz zespół The Gdańsk Philharmonic Brass. Album współprodukował i zmiksował Marcin Bors, który wcześniej wielokrotnie pracował z Gabą Kulką (między innymi nad jej albumem „Hat, Rabbit”) – premiera płyty odbyła się 19. marca 2012. Wydawcą jest firma Mystic Productions.

 

 

 

 

Saintbox jest grą.

Grą z widzem i słuchaczem, grą z konwencją występu scenicznego - przez połączenie dźwięku i obrazu bada wpływ, jaki obecność artysty ma na odbiór muzyki, granicę jaka przebiega między publicznością a stojącym na scenie wykonawcą. 

Zakrywa i odkrywa to, co współczesny widz przyzwyczaił się traktować jako pewnik. Odwraca jego uwagę, by zabrać go w podróż do wnętrza muzycznej struktury, odsłaniając przed nim kolejne oblicza, warstwa za warstwą.

Saintbox to także utwory zainspirowane zjawiskiem sacrum i rytuałami różnych tradycji duchowych, rozumianymi jako proces przejścia, doświadczenie, które zmienia świadomość jego uczestników. Saintbox tworzy spektakl, który ma być dla widza prawdziwym doświadczeniem, zmianą sposobu patrzenia i słuchania, nie skoncentrowanym na tożsamości samych artystów.

 

 

 

 

the saintbox

gaba kulka 

maciek szupica

 

prasa 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© Olo Walicki 2010 / design: Marcin Lagocki / performance: NetAs.pl